شکل‌گیری کمدی موقعیت در بداهه‌های برنامه «خوش‌نمک»/برخی چهره‌ها اعتماد به نفس شوخی را ندارند

چهار شنبه 10 خرداد 1402 - 0:10:26

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم؛ کسی که تماشاچیان حاضر در سالن را بیشتر از همه بخنداند و رای بیشتری جمع کند به مرحله بعدی می‌رود و کسی که کمتر تماشاچیان را خندانده باشد به عنوان «خوش نمک» انتخاب شده و با دریافت یک تندیس از دور رقابت خارج می‌شود. این محتوای برنامه جدید شبکه نسیم است که سه‌شنبه تا جمعه ساعت 23 پخش می‌شود و با گذشتن چند قست از شروع آن می‌توان به چند مورد از ویژگی‌های آن پرداخت.

عدم حضور چهره و سلبریتی در برنامه از نکات بارز «خوش نمک» است و کسانی که به عنوان شرکت‌کننده در آن حضور دارند از اقصی‌نقاط کشور و شهرهای مختلف انتخاب می‌شوند. این اتفاق حکایت از آن دارد که عوامل برنامه صرفا روی پایتخت متمرکز نشده‌اند و نگاهی بومی به حضور علاقه‌مندان در برنامه داشته‌اند.

میلاد صالح‌پور در «خوش نمک» اولین اجرای تلویزیونی خود را تجربه می‌کند. صالح‌پور شناخت خوبی از طنز دارد، گواه این ادعا همراهی و واکنش‌های به‌موقع او با شرکت‌کنندگان و اتفاقت پیش آمده در لحظه است. قرار گرفتن او در چهارچوب برنامه تلویزیونی و همگامی با استانداردهای آن، برای او امتیاز مثبت است؛ انتخاب مجری از بین افرادی که تاکنون تجربه حضور در برنامه تلویزیونی را نداشته‌اند در عین اینکه رسیک بزرگی است، در صورت موفق بودن یک گل طلایی برای عوامل تولید است. بنابراین باید در قسمت‌های اتی برنامه ببینیم این مجری جوان و تازه‌وارد به تلویزیون چطور به راه خود ادامه می‌دهد.

عامل قابل تامل بعدی، فضای کلی این برنامه است که با محوریت خانواده پیش می‌رود؛ به‌طوری‌که همه اعضا خانواده می‌توانند همراه آن باشند و یک ساعت سرگرم شوند. در «خوش نمک» ما شاهد یک رقابت شاد و سرگرم‌کننده هستیم. این برنامه از آیتم‌هایی چون تقلید صدا، بیت‌زنی، دوبله، بازی ایموجی، نی‌نیون و... تشکیل شده و شرکت کننده‌ها باید برای اثبات بامزگی خود در هر بخش بانمک‌ترین و خنده‌دارترین فعل خود را انجام دهند. هرچند که  ذات چنین برنامه‌هایی خلق شادی و سرگرمی است اما در پس آن مفاهیمی اخلاقی هم انتقال داده می‌شود. انتخاب انواع بازی‌هایی که مخاطب به‌واسطه آنها روش‌های جدیدی را برای خلق لحظات شاد در خانواده دریافت می‌کند را نیز می‌توان از ابعاد آموزشی این برنامه به شمار آورد.
 
ناگفته نماند لازمه چنین برنامه‌ای صحنه و عوامل مناسب بصری است. دکور و صحنه «خوش ‌نمک» با این طراحی نقطه‌ضعف برنامه است. ضعفی که سایر ویژ‌گی‌ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. اجرای بازی‌های مختلف و برنامه‌ای با این فرم، مستلزم بخش‌های مختلفی در صحنه است تا طراحی‌ها و ایده‌های روی کاغذ در اجرا هم جذاب باشند. توصیه می‌شود، سازندگان «خوش نمک» در ادامه برنامه به این نکته توجه ویژه داشته باشند تا درکنار رسیدن به فرم ایده‌آل، فاکتورهای دیداری برنامه نیز قاب درخور و زیباتری را ارائه دهد

زمان زیادی از آغاز برنامه «خوش نمک» نگذشته است؛ باتوجه به نوپا بودن این برنامه و با وجود نقاط ضعف و قدرت، می‌توان منتظر اتفاقات خوب در آن باشیم تا مانند هر برنامه دیگری بتواند به فرم ایده‌آل و نهایی خود برسد. بی‌شک ارتباط مخاطبان و گذر زمان هر برنامه‌ای را تا اندازه زیادی به نسخه ایده‌آل آن نزدیک می‌کند. نبود چهره‌ها در این برنامه و تولید با شرایطی محدودتر، طبیعتا به سختی کار می‌افزاید. خنداندن در شرایطی که این برنامه پیش گرفته است دشواری‌های فراوانی را همراه دارد اما از طرفی می‌توان این‌طور پیش‌بینی کرد که شاید رونق و تولید برنامه‌هایی با این فرم و محتوا آغازی برای خلق آثاری از جنس متفاوت باشند. صرف حضور چهره‌ها و به‌اصطلاح سلبریتی‌ها در برنامه نمی‌تواند رضایت و همراهی مخاطب را تضمین کرد.

در همین راستا با میلاد صالح‌پور، مجری برنامه «خوش نمک» گفتگو داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

قطعا تجربه اجرا در یک برنامه تلویزیونی با سایر برنامه‌های حوزه طنز و کمدی متفاوت است. از ویژگی‌های حضور و اجرا در «خوش نمک» بگویید.

پیش‌تر از این پیشنهاد اجرا در تلویزیون و شبکه نسیم را داشتم اما برنامه‌هایی که پیشنهاد می‌شدند باب دلم نبودند؛ زمانی که پیشنهاد اجرا در «خوش نمک» را مطرح کردند احساس کردم این برنامه‌ به‌واقع برای من ساخته شده و کاملا با روحیات من سازگار است؛ آن‌هم از این بابت که سبک اجرا بداهه است و تمام اتفاقات مسابقه در لحظه رخ می‌دهند؛ درواقع یکسری موضوعاتی وجود دارند که وقتی شرکت‌کنندگان را درگیر این موضوعات می‌کنیم، طنز و کمدی موقعیت شکل می‌گیرد. من علاقه بسیاری به کمدی موقعیت دارم و به لطف دوستان، حضور در این برنامه را پذیرفتم.
 
رسیدن به اجرا در برنامه و درواقع مجری ثابت بودن در یک کار تصویری تلویزیونی، جزو اهداف شما بوده یا نه؟
بله؛ به هر حال هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید علاقه‌ای ندارد تا به‌عنوان یک مجری اصلی در یک برنامه و شبکه‌ای پرمخاطب مثل نسیم، در یک زمان و باکس مناسب پخش حضور داشته باشد؛ من هم همیشه دوست داشته‌ام تا در قاب تصویر در موقعیت و زمان درستی قرار بگیرم که خداراشکر از طریق «خوش نمک» این اتفاق افتاد؛ از طرفی حضور در برنامه‌ای که ذات آن شادی و توجه به فرهنگ و ارزش‌های کشورمان است دلیل محکمی برای همکاری محسوب می‌شود. حضور در برنامه و کار کردن با افرادی که درصددند تا برای مردم لحظاتی خوب را خلق کنند، اتفاقی ارزشمند است و هرکسی را برای همکاری ترغیب می‌کند.
 
از اینکه در «خوش نمک» به اصطلاح با مردم معمولی، برنامه را پیش می‌برید احساس رضایت دارید؟ نبود چهره‌ها در این برنامه را می‌پسندید؟
من بیشتر موافق این موضوع هستم که تا جای ممکن از چهره‌ها استفاده نشود مگر چهره‌هایی که اعتماد به نفس بسیار بالایی داشته باشند. به این معنا که خیلی از چهره‌های ایرانی اعتماد به نفس شوخی جلوی دوربین را ندارند و بیشتر تمایل دارند در برنامه‌ای به‌عنوان مهمان برنامه حضور داشته باشند و مورد تعریف و تمجید قرار بگیرند اما قالب آنها البته نمی‌گویم همه، هنوز به این اعتماد به نفس نرسیده‌اند که با آنها شوخی شود.
 
بعد از «خوش نمک» قصد دارید اجرا در تلویزیون را ادامه دهید؟ یا برنامه‌‌ریزی دیگری دارید؟
من عاشق صحنه هستم. از صحنه به جایگاه کنونی رسیده‌ام. خانه اول من صحنه است. اما اگر کاری همین‌قدر جذاب، متفاوت و خاص باشد با کمال میل آن را می‌پذیرم و رسانه آن فرق زیادی برایم ندارد. اینکه رسانه ملی باشد یا پلتفرم‌ها و... . ایده متفاوت، خلاقانه و جذاب در هر مدیومی جواب خود را پس می‌دهد.


منبع: خبرگزاری تسنیم


ارسال دیدگاه

ارسال

دیدگاه ها

نمایش همه نظرات
2023-09-29 17:49:08